Привіт, друзі! З вами на зв’язку – команда психосоціальної турботи фонду «Запорука».
Чи доводилось вам чути такі слова: «Ми тебе не впізнаємо» ? З 11-12 років таке можна почути від батьків на свою адресу. Ти можеш це чути як докір, але правда у тому, що ти вже не та дитина, до якої вони звикли. Та поки і не дорослий у повному сенсі слова.
Ти — людина, яка на декілька років опинилася між двох світів? Одна нога — у дитинстві, інша – вже тут, серед дорослих. Як результат – батькам доводиться постійно вгадувати, ким ти є в цю секунду. Тож мають головний біль? Але у тобі буває не просто, правда?
Зараз у твоєму мозку відбуваються революційні процеси, на які неможливо вплинути, але прилаштуватися – цілком. Перепади настрою, пошук себе та своєї «зграї», жага схвалення тими, хто поряд, бажання ризику та пригод, повна нездатність думати про майбутнє та наслідки своїх вчинків – ось такі прояви ігор мозку у підлітковий період. Бажано це враховувати і тобі, і твоїм близьким. Коли відомі причини, точно поменшає конфліктів та побільшає розв’язаних проблем.
У твоєму мозку відбуваються різноманітні когнітивні стрибки. Спираючись на основу, засвоєну в дитинстві, ти намагаєшся розвинути нові, складні та зрілі, способи мислення.
Цікаво, що лише протягом двох останніх десятиліть вчені спромоглися скласти схему нейронних змін та розшифрувати таємниці підліткового мозку. Їх можна зрозуміти – тема непроста, але дуже цікава.
Ось тобі трохи цифр, щоб довести це?
Дитина народжується приблизно зі 100 мільярдами нейронів, які вже пов’язані між собою для виконання конкретних функцій. Проте, якщо нейрони немовлят пов’язані лише 50 трильйонами з’єднань, то в дорослих їх 500 трильйонів. Ця мережа зв’язків швидко зростає впродовж перших років життя. До 3-х років їх вже до 1000 трильйонів! Але не всі нейронні зв’язки залишаються. Скорочення надлишкових нейронних шляхів дає можливість створювати більш ефективні мережі. Відбувається щось схоже на зникнення стежок у лісі, які поступово заростають, якщо ними не ходити. І навпаки.
Ця вроджена «пластичніть» означає: твій життєвий досвід буде пробуджувати певні нейрони та створювати між ними нові зв’язки або посилювати наявні. Все невикористане зникатиме.
Деякі ділянки мозку працюють таким чином, що опанувати нову мову або гру на музичному інструменті стає складніше з роками. Тобто, малюкам це краще вдається, ніж тобі, а дорослим – ще складніше. Та це не означає, що втрачається здатність вивчити японську або арабську, які вважаються найскладнішими в світі. Просто на це піде більше часу?
У книжці «Тренуй свій мозок» нейрознавець Рюта Кавашима пише, що за найновішими дослідженнями префронтальна кора головного мозку людини – так звана «виконавча частина» – під час сидіння за комп’ютером майже не функціонує. Ні, ми ні на що не натякаємо. Але тренувати мозок варто. Бо покладатися в житті тільки на гаджети – така собі ідея?
На жаль, неврологічні та психологічні зміни, що з тобою відбуваються, іноді можуть здаватися непосильними. Від того ти іноді дратуєшся, безглуздо ризикуєш, порушуєш правила та взагалі безперестанно шукаєш пригоди на свою голову.
Дослідження мозку показують, що ділянки мозку, пов’язані з винагородою, зазвичай розвиваються швидше, ніж ті, що пов’язані з гальмуванням і самоконтролем. Ось тобі й маєш.
Звідси й імпульсивне рішення спробувати щось новеньке, хай навіть дуже небезпечне. Але в цьому є як плюс, так і мінус. Адже в дорослому житті не завадить вміння швидко та хоробро приймати рішення. Як і байдужість до авторитетів. Авжеж, для дорослих це «дзвіночок», але для людини, яка змінюватиме світ на краще, корисна річ.
Складнощі твого перехідного періоду – лише фон, особливі умови, які просто треба враховувати тобі та твоїм близьким. Аби зайвий раз тебе не смикали, а навпаки – допомагали, створюючи сприятливі умови для твого навчання та дорослішання. Ну а MEntalka допоможе в тому. Для того вона створювалася?
Звідки інфа? Ось звідси ? Gauvain M, Cole M. Readings on the Development of Children. 5th ed. Worth Publishers; 2008.