Простими словами про ментальне здоров’я

Привіт, друзі! На зв’язку – команда психосоціальної турботи фонду  «Запорука». 

Ми живемо в епоху сучасних технологій, які спрощують нам життя, але час від часу в голові все ж таки виникають ось ці вічні питання:  як бути щасливим та від чого це залежить? ? Здається, відповідь на це питання не так легко загуглити. 

Що ми знаємо про щастя? Воно може виникати спонтанно, ніби саме по собі? На прогулянці з друзями або вдома, дивлячись у вікно на вуличні ліхтарі, або під дощем, коли знаєш, що вдома тебе чекають та вже готують гарячий шоколад. 

Тож від чого залежить твоя здатність якнайбільше помічати та відчувати ці щасливі миті? 

Відповідь ти знаєш, бо вже тут ? 

Так, твоє відчуття щастя напряму залежить від стану твого ментального здоров’я, яке в деяких ситуаціях може виявитися важливішим за фізичне. Адже ти ж не заперечуватимеш, що, наприклад, людина з інвалідністю або та, що проходить важке лікування, не може бути щасливою? У нашій практиці ми зустрічали різні випадки. 

На питання, що робить людину щасливою, однакових відповідей ми майже не чуємо. Проте один безперечний висновок зробили: ментально здоровій людині значно легше було лікуватися та одужувати, не говорячи вже про «просто жити», вчитися, спілкуватися, долати перешкоди, проходити іспити, переживати перше кохання, невдачу та навіть горе. Адже саме від того, в якому стані ментальне здоров’я, залежить життєва стійкість. У тому значенні, що попри усі випробування, людина не втратить здатності радіти життю. 

Варто лише згадати всім відомого австралійця Ніка Вуйчича, який народився без рук та ніг, але зміг стати успішною людиною та щасливим батьком чотирьох дітей. Або незнайому тобі 14-річну онкохвору Софійку, яка протягом важкого лікування демонструвала таку життєрадісність, що «підзарядитися» до неї приходили діти не тільки з інших палат, а й лікарі. Дівчину тримали в тонусі любов до спілкування та смачної їжі. Вона так смачно розповідала, як після чергової болісної процедури буде їсти вареники або хінкалі, що слинка починали текти навіть в тих, в кого давно не було апетиту?

Стосовно «офіційної» відповіді на питання, що таке ментальне здоров’я, пропонуємо взяти за аксіому визначення від ВООЗ (так нам буде легше надалі розуміти одне одного).

«Ментальне здоров’я — це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя». 

ВООЗ – скорочено від Всесвітня організація охорони здоров’я. Це міжнародна організація, яка працює у всьому світі для поліпшення здоров’я людей. Коротше кажучи, ВООЗ працює для того, щоб усі люди мали можливість бути здоровими та мали доступ до якісної медичної допомоги.  

Тож час від часу будемо на неї покликатися, бо треба ж на щось спиратися у наших ментальних справах ? Адже маємо справу не з точною наукою, в якій все однозначно, а з мозком людини. Це ще той космічний простір, який досліджувати та досліджувати ?‍?